Základem krbového kompletu je krbová vložka protože tvoří funkční jádro krbu. Proto by měla být zvolena s maximálním uvážením o nárocích jaké jsou na ni v daném případě kladeny. Faktorů pro výběr je mnoho a proto doporučujeme nechát si poradit od odborných prodejců na provozovně. V případě, že zvolíte vlastní volbu z produktového katalogu, by jste měli znát alespoň základní informace. Proto se Vám zde pokusíme stručně přiblížit tuto problematiku. Odpovědět na nejběžnější otázky, a uvést na pravou míru nejčastější mýty a omyly.              

litina nebo ocel a keramika ?

Často slýcháme protichůdné názory na ideální materiály pro konstrukce krbových vložek. Přitom podstatnější je spíše technické řešení konstrukce, které musí počítat s výhodami či nevýhodami hlavních materiálů to jest ocele či litiny. Obecně platí že litina má lepší vlastnosti vůči nauhličování (lidově "propálení"), což u krbové vložky na dřevo v běžném provedení není možné), ale je zase křehčí což se kompenzuje sílou stěn. Ocel je naopak pružnější a v kombinaci s keramickým vystláním prostoru topeniště šamotem dosahuje lepších výsledků zvláště proti prasknutí nežli holé litinové skelety.  Faktorů je zde tedy více a rozhodně se nepřikláníme k laickému názoru že krbová vložka je nejlepší z jednoho kusu litiny. ale spíše naopak doporučujeme častěji kombinaci materiálů, protože jen kombinace materiálů zvolená dle daných zatížení (dilatace, žár atd), zaručí potřebné pozitivní vlastnosti v jednotlivých částech krbové vložky jako celku.     

jednoplášťová či dvouplášťová vložka ?

Občas se stává,že zákazník řeší problém, zda se má rozhodnout pro jednoplášťovou či takzv. dvouplášťovou krbovou vložku. Často se domnívá , že v vytvoření většího tepelného efektu je lepší vložka dvouplášťová a že jedině takto lze rozvést vzduch do ostatních místností. Přesný opak je však pravdou, jelikož jednoplášťová vložka se na rozdíl od dvouplášťové nepřehřívá a nepotřebuje ventilátor.Technici se vposlední době přiklánějí k názoru, že konstrukce dvouplášťových vložek je zastaralá a jedná se o vývojově slepou cestu. Toto lze samozřejmě celkem jednoduše a logicky vysvětlit. Teplovzdušné vývody se u krbu s jednopl. vložkou vyvádějí přímo z meziprostoru mezi vložkou a obezdívkou. Obezdívka tvoří druhý plášť a zároveň často i akumulační těleso. Obezdívky prošly za poslední dobu vývojem který provedl zásadní změny v této problematice a musí vyhovovat přísným normám. Dnes se již nejedná o prosté vyzdění, ale o kvalitní systémy. Výhodou je , že prostor mezi obezdívkou a krb. vložkou je dostatečně veliký a tudíž se naráz ohřívá větší množství vzduchu a nemůže se přehřívat (je-li krb. odvětrán dostatečně velkými mřížka-mi), na rozdíl od dvouplášťových vložek, kde je přepláštění blízko a proto je nutný ventilátor pro zrychlení proudění vzduchu. Navíc rovná ocelová deska druhého pláště odráží tepelné záření zpět na první plášť. Rovněž prašnost je vyšší protože proudění vzduchu v úzkém prostoru při zachování dostatečného vytápěcího efektu musí být xkrát rychlejší a snadněji se tak vynese nasátý prach nahoru než v pomaleji stoupajícím vzduchu v meziprostoru mezi obezdívkou a jednoplášt. vložkou. Krbový komplet bez ventilátoru má ještě mnoho dalších výhod jelikož není závislí na el. proudu ( což oceníte když je krb jako alternativní topidlo s jiným topidlem závislém na el.jako např. přímotopy , elektrokotle či kotle s čerpadlem).Dále odpadá hlučnost. V případě, že se rozhodnete vytápět horkým vzduchem i odlehlé místnosti lze dokoupit jako příslušenství speciální tažné ventilátory s termostatem,které odsajou z horní části meziprostoru horký vzduch a spolehlivě jej dotlačí flexi hadicemi až do vzdálenosti 20 m. V případě, že se rozhodnete vytápět horkým vzduchem i odlehlé místnosti lze dokoupit jako příslušenství speciální tažné ventilátory s termostatem,které odsajou z horní části meziprostoru horký vzduch a spolehlivě jej dotlačí flexi hadicemi až do vzdálenosti 20 m.

Veškeré potřebné údaje ohledně obezdění krbových vložek můžete najít v podrobném plánku obezdění VATRA .

Dále nabízíme celou řadu typových obkladů z přírodních materiálů viz. krbové obklady a návrhy a úpravy na míru viz. 3D návrhy na míru zdarma.

zpět